Knauf      
 
Faqja e parė
Македонски | Shqip | Kontakti | Mapa

 

 
 


Hapėsira sanitare pa shkatėrrim tė mureve

Sistemet e thata montuese Knauf janė tė realizueshėm edhe nė ambiente me lagėshti
 
Mur pėr instalime

Me anė tė murit pėr instalime Knauf, komfori bashkėkohor mund tė realizohet edhe nė banjon tuaj-shpejt, pastėr dhe thatė. Njėsoj sikurse tek muret ndarėse ku mund tė vendosen instalimet elektrike, ashtu edhe instalimet e ujit dhe tė ujrave tė ndyta. Ёshtė i mundshėm pėrforcimi i sigurtė i tė gjitha llojeve tė elementeve sanitare (lavabo, kazani i ujit, guacė e varur, bide...) me anė tė mbajtėsve pėrgjegjės tė cilėt montohen nė brendėsi tė murit.

Muri pėr instalime formohet prej dy nėnkonstruksioneve tė veēanta prej profileve tė ēelikut. Profilet CW vendosen nė profilet UW nė distancė prej 62,5cm. Nė ēdo 60cm vendosen pjesė tė pllakės sė gipsit tė cilat bėjnė pėrforcimin e dy konstruksioneve.

Veshja e dyfishtė me pllaka realizohet me dy shtresa pllakash Knauf me trashėsi prej 2x12,5mm.

Shtresa e parė e pllakave pėrforcohet me bulona TN25 nė distancė prej 750mm, ndėrsa shtresa e dytė me bulona TN35, nė distancė prej 250mm.

Tek montimi nė hapėsira me lagėshti, sikurse banjot dhe tushi, pėrdoren pllaka tė impregnuara Knauf.
  • lartėsia max. e murit 3,0 m

  • pllaka e impregnuar HA13 ose HF13-nė dy shtresa

  • profilet metalike: UW + CW50

  • shtresa izoluese sipas kėrkesėsMur pėr instalime
Vendosja e pllakave me ndihmėn e libellės, latė dhe ēekan prej gome pėr nivelim vertikal dhe horizontal

 
 
 
Dimesionet nė mm Pesha Mbrojtja nga zėri Shtresa  izoluese Koeficienti   i izol. termik Lartėsia max.e mur.
D h Veshja d cca. kg/m2 Rw dB ÖNORM
B 6035 mm
u
 W/(m2K)
W 116 mur pėr intalime-nėnkonstruksion metalik i dyfishtė, veshje me dy shtresa nė dy anėt
>220 >170 (CW 50) 2 x 12,5 49 cca. 53 50 0,57 3,00


Veshje e murit – instalime para murit me teknikėn Knauf

Vendosja e instalimeve nė muret ekzistuese masive ėshtė e mundur pa thyerje shtesė tė mureve. Me konstruksione para murit me pllaka Knauf mėnjanohet thyerja dhe dobėsimi i murit si dhe nuk kemi mbeturina ndėrtimore.

Konstruksioni punohet me profile CW≥50/0,6mm dhe mund tė ekzekutohet si veshje e ulėt apo veshje nė tė gjithė lartėsinė e murit. Pėr profile tė dyshemesė dhe tavanit pėrdoren profilet UW≥50/0,6mm, ku nė rastin e veshjes sė ulėt duhet qė shtresėn vertikale nė bashkim me murin ta realizojmė me profile CD 28/27. Konstruksioni veshet me dy shtresa pllake tė impregnuar Knauf 2x12,5mm.

  • lartėsia max. e murit 2,6 m

  • pllaka e impregnuar HA13 ose HF13-nė dy shtresa 

  • profilet metalike: UW + CW50

  • shtresa izoluese sipas kėrkesės

Udhėzime pėr montim

 


Veshje muri nė gjysėm lartėsi - W626
Veshje muri nė gjysėm lartėsi

Lartėsia dhe distanca nga muri e veshjes ekzekutohet sipas nevojės. Kėndet poshtė dhe lartė formohen me profil UW50, bashkimi horizontal me murin me UD profil 28/27, ndėrsa profilet vertikale janė CW50. Veshja pėrbėhet prej dy shtresash tė pllakave tė impregnuara Knauf 2x12,5mm, me lyerje pėrfundimtare hidroizoluese Knauf Flächendicht. Pjesa horizontale mund tė pėrdoret sikurese sipėrfaqe pėr veshje.

   

Veshje muri nė gjysėm lartėsi - W21/W62

Bashkimi i mureve nė hapėsirat me lagėshti

Pėr mbyllje tė sigurtė tė vendbashkimeve nė muret Knauf preferohet qė pėrpos lyerjes hidroizoluese tė vendoset edhe shiriti elastik Knauf Flächendicht; sipėrfaqet tė cilat janė tė ndikuara mė shumė nga stėrpikja e ujit tė mbushen me Knauf Flächendicht masė nga kauēuku.   

 


Vendosja e pllakave me ndihmėn e libellės, latė dhe ēekan prej gome pėr nivelim vertikal dhe horizontal


Pėrforcimi i kadės/tushit pėr larje

Muri ndarės ose veshja e murit nė pjesėt ku janė mė tė ekspozuara ndaj ujit tė mbyllen mirė me Knauf Flächendicht masė nga kauēuku. Mbajtėsi metalik i kadės/tushit pėrforcohet nė murė me upa speciale metalike Knauf pėr mure tė zbrazėta. Ndėrmjet kadės/tushit vendoset mbushje akrilike Knauf. Fuga horizontale ndėrmjet pllakave tė qeramikės dhe kadės/tushit mbyllet me Knauf silikon sanitarė.

 
 


Pėrforcimi i kadės/tushit pėr larje - W21

Depėrtimet e gypave nė banjo dhe kuzhinė

Tė gjitha depėrtimet e gypave dhe instalimeve ėshtė e nevojshme qė tė mbushen me masė gjegjėse si p.sh. Knauf silikon sanitar ose tė pėrdoren unazat pėr mbyllje. Tė gjitha bashkimet ndėrmjet pllakave dhe depėrtimit duhet tė mbushen me Knauf silikon sanitar.

 
 
Depėrtimet e gypave nė banjo dhe kuzhinė - W21
  назад


                  Knauf © 2014